Lietuvos DAAD klubas

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Renginiai 2010 m. seminaras - Aprašymas

2010 m. seminaras - Aprašymas

E-mail Print PDF

2010 metų Lietuvos DAAD klubo seminaro metu nagrinėta klimato kaitos ir globalizacijos procesų įtaka Lietuvos ekonomikai ir kaimo plėtrai. Klimato kaitos prognozės, paremtos ketvirtosios Tarptautinės klimato kaitos komisijos ataskaitos išvadomis bei klimato modeliavimo rezultatais, rodo, kad XXI a. Lietuvoje oro temperatūra kils. Didžiausi temperatūros didėjimo pokyčiai numatomi Vidurio Lietuvoje: žiemą 4 - 8 °C, rudenį ir pavasarį 2 - 2,5 °C, vasarą 1,5 - 3,5 °C. Kritulių kiekis didės žiemą ir pavasarį, o vasarą ir rudenį šio rodiklio reikšmės mažės. Temperatūrai kylant, žiemą vis didesnę kritulių dalį sudarys skysti krituliai. Antroje vasaros pusėje bei rudens pradžioje labai padidės sausringumas. Saulės spindėjimo trukmė labiausiai išaugs gegužės - rugsėjo mėnesiais, o žiemos mėnesiais (ypač vasarį) sumažės.

Lietuva, kaip ir kitos Centrinės ir Rytų Europos šalys po įstojimo į Europos Sąjungą (ES) pasiekė stulbinamą pažangą, demonstravo aukštus ekonomikos augimo tempus, tačiau neišvengta ir sunkumų, kuriuos sugebėjo įveikti toli gražu ne visos naujosios šalys narės. Aukščiausias ekonomikos augimas 2000-2007 metais užfiksuotas Baltijos šalyse - 7,5 - 8,8 procento. Daugiausia, beveik keturiskart, nedarbas sumažėjo Lietuvoje (2000 m. - 16,4 proc., 2007 m. - 4,3 proc.). Daugumoje naujųjų šalių infliacija buvo aukštesnė už ES 27 šalių vidurkį. Labiausiai infliacijos augimą visose šalyse paveikė importo brangimas (įvertinus ir muitų tarifus). Kai kuriais atvejais dėl naujų ES kokybės reikalavimų padidėjo gamybos sąnaudos, o kartu ir galutinės produkcijos kaina.

Pasiruošimo stojimui į ES laikotarpiu šalyse kandidatėse keitėsi ūkių struktūra, buvo investuojama į naująsias technologijas, inovatyvius gamybos įrenginius. Pagrindinis iššūkis maisto pramonei pasiruošimo narystei ES laikotarpiu ir įstojus buvo atitikimas aukštiems maisto saugos ir kokybės standartams, galiojantiems ES vidaus rinkoje. Tad integruojantis į ES, visoms naujosioms šalims narėms buvo padidėjusi konkurencija vidaus rinkoje, naujų maisto higienos, saugos ir kokybės reikalavimų taikymas, investicijų poreikis, subsidijuojamo eksporto į trečiąsias šalis galimybės. Pasaulio ekonomikos smukimas paveikė visas šalis ir visus sektorius, tarp jų ir žemės ūkį bei maisto pramonę. Neginčijama yra tik tai, kad pastarieji penkeri metai Lietuvai ir kitoms naujosioms ES narėms buvo didelių permainų ir iššūkių metai.

Pagrindinį pranešimą apie globalizacijos procesus 2010 metų Lietuvos DAAD klubo susitikime skaitė Europos Komisijos Informacinių tinklų ir paslaugų administravimo ir finansų skyriaus atstovas, p. Peteris Fatelnigas (Peter Fatelnig). Antrasis pranešimas buvo skirtas Lietuvos kaimo plėtros klausimams. Jį skaitė žinoma politikė, buvusi Lietuvos Respublikos premjerė bei žemės ūkio ministrė, prof. Kazimira-Danutė Prunskienė.

Kaip ir praėjusiais metais, naujiems DAAD stipendininkams buvo iškilmingai įteikti DAAD stipendijų pažymėjimai. Juos naujiesiems stipendininkams įteikė Vokietijos Federacinės Respublikos ambasados Kultūros ir spaudos skyriaus vedėjas p. Žanas-Pjeras Friohly (Jeane-Pierre Froehly), DAAD Informacinio centro Rygoje vadovas dr. Tilis Dembekas (Till Dembeck) bei visi Lietuvoje dirbantys DAAD lektoriai iš Vilniaus ir Kauno.

Tolesnėje programos dalyje Lietuvos DAAD klubo pirmininkas Daumantas Katinas perskaitė metinį pranešimą apie Klubo veiklą 2009-2010 metais.

Renginyje be Lietuvos DAAD klubo narių dalyvavo ir kitų giminingų organizacijų atstovai: Švietimo mainų paramos fondo atstovė, p. Asta Kundreckaitė, Lietuvos DBU alumnų atstovė, dr. Virginija Skorupskaitė, IPS klubo vadovė, p. Jolanta Ježauskaitė. Su kolegomis buvo aptartos bendradarbiavimo galimybės.
 
Kultūrinėje programoje dalyvavo praeityje populiari dainininkė, o šiuo metu Lietuvos žemės ūkio universiteto Kalbų centro docentė dr. Svetlana Statkevičienė. Populiarius vokiečių ir lietuvių muzikinius kūrinius atliko liaudies muzikos kapela „Ūkininkas“.

Renginio kavos pertraukos metu seminaro dalyviai apsilankė kuriamo "Nemuno" švietimo ir verslo slėnio pristatyme.

Lietuvos DAAD klubo 2010 metų seminarą vainikavo Klubo ąžuoliuko pasodinimas Lietuvos žemės ūkio universiteto kieme.


Lietuvos DAAD klubo informacija